Mayıs Papatyaları Etkinliğim Öncesi Hazırlıklarım Nasıldı?
17.05.2017 10:12:49 tarihinde Pudra Kokusu Gözde İlter tarafından eklendi.
1126 defa okundu.

Mayıs Papatyaları Etkinliğim Öncesi Hazırlıklarım Nasıldı?

Etkinliğe kadar neler yaşadım?


Mayıs Papatyaları Etkinliğim Öncesi Hazırlıklarım Nasıldı?

Merhaba, bügün "Pudra Kokusu İle Mayıs Papatyaları" etkinliğimin hazırlık sürecini sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Etkinlik yapmaya karar vermem katıldığım bir etkinlik sırasında gelişti. Eskişehir'de daha önce çok katılımlı bir blogger etkinliği hiç yapılmamıştı. Ben yaparsam mutlaka güzel yapmalıyım diye düşünüyordum hep.

Davetli Listemi Nasıl Oluşturdum?

İlk etapta katılımcı listemi oluşturmaya başladım. Yüzyüze geldiğim kişileri öncelikli olarak davet etmek istedim. Tam net belirmemiş olsada kafamda belli isimler vardı. Hepsini ajandama not almıştım. Daha sonra tarihi belirledim. Eskişehir'de sonrasında gezebilme fikri de olduğu için havanın güzel olacağı bir tarih olmalı idi. Yazın kuru sıcağında ve herkesin tatile çıktığı bir dönemde olmasını istemedim. Çünkü Eskişehir'de havalar Mayıs ayında tam düzelmeye başlıyor. Takvime bakarak Mayıs ayının başında olmasının uygun olacağını düşündüm. 6 Mayıs olarak karar verdim.

Önceden belirlediğim isimlere 6 Mayıs'ta etkinlik yapacağımı, katılmalarından çok mutlu olacağımı söyledim. Listemdeki hiçkimse beni kırmadı ve herkes kabul etti. Katılmalarını istediğim severek takip ettiğim daha birçok kişi vardı ama belli bir sayının üzerine çıkmak ilk defa yapacağım bir etkinlik için riskti. İnşallah farklı isimlerle güzel bir etkinlik daha düzenlemeyi istiyorum ilerleyen zamanlarda.

Eskişehir'in ilk etkinliği olacaksa mutlaka Eskişehir'den blogger, youtuber arkadaşlar olmalıydı. Sosyal medyadan Eskişehir'li olduğunu bildiğim pek çok isim var. Herkesin katılmasını, yüzyüze birşeyler yapmayı elbette çok isterdim. Ben bu seçimleri yaparken listemde hep şu kritere dikkat ettim. Oda "aktif blog yazmak". İnstagramdan tanıdığım tüm Eskişehir'li hesapları tek tek inceledim. Çok severek takip ettiğim bazı kişileri malesef çağıramadım. Çünkü sadece instagramda aktiflerdi. Bu bir blogger buluşması ise, "Blogger" demek blog yazmak ve bunu aktif devam ettirmekse bu kritere uygun kişiler olmalı idi. Blogu hiç olmayan sadece instagramda paylaşımlar yapanlar olduğu gibi blog açıp 2-3 ayda bir ancak yazı giren kişiler gördüm. Bundan büyük üzüntü duydum aslında. Emek vermek, gerçekten "Blogger" kelimesinin hakkını vermek gerek. Malesefki bu yapılmıyorsa instagramdaki hesaplar kişisel hobi hesabından öte birşey olmuyor. Severek takip ettiğim kişiler yokmu? Evet azda olsa var. Ancak gerçek kullanıcı yorumları okumak, insanlara detaylı bilgilendirme yapmak, emek, zaman harcamak kesinlikle çok daha kıymetli birşey. İnstagramda paylaştığımız şeylerin birkaç ay sonra hiç kıymeti yok. Kimse yıllarca geriye dönüp ne paylaşmıssınız diye bakmaz. Ama yazdığınız bir yazı yada yüklediğiniz bir video yıllar yılı okunmaya ve fayda sağlamaya devam eder. İlk yazdığım yazılarım bugün bile aranıp, okunmuş olması büyük mutluluk. Google istatistiklerine bakıp blogunuzu okuyan kişilerin %85'inin google search ile gelmiş organik arama ile gelmiş olması amacınıza ulaştığınızı gösteriyor. Elbette hala istediğim gibi değil blogum. Keşke hergün yazabilsem ama birinci sınıfa giden hiperkaktif bir oğlum 3 kedim ve kocamla ancak bukadar oluyor. Ayda en az 4 yazı giriyorum. Bu sırada başka bir site de daha yazıyorum haftalık olarak. Etkinlik sürecimde orayı biraz askıya almıştım artık orada da aktifleştim tekrardan.

Daha nice etkinlik, organizasyon planma hedefim var. Ve Eskişehir'de güzel bir blogger kitlesi olabileceğine inanıyorım. Arkadaşlarıma buradan sesleniyorum. Bloglarımıza sahip çıkalım ve Eskişehir'de de İstanbul ve Ankara'da olduğu gibi güzel şeyler planlayalım. Bu şehride blogger gücünü kullanmaya alıştıralım. Çünkü bu arkadaşlarımızda potansiyel var.

Eskişehir'den 5 Kişi idik. Aktif şekilde youtube ve blog ile ilgilenen kişilerle yola çıktık. Ufak buluşmalar yaprık hep öncesinde. 

Evet bu davetli listesi kısmını bırakıp diğer süreçlere geçelim değilmi artık?

Sponsor Firma Görüşmelerini Nasıl yaptım?

Ajandama firmaların listelerini çıkardım. Daha önce bir etkinlik yapmadığım için hiçbir firma yetkilisinin bende mail adresi falan yoktu. Katıldığım etkinliklerde tanıştığım bir iki firma dışında kimseyi de tanımıyordum. Hani öyle kolay olmadı herşey benim için. Herkese herşey sorulmuyor da. Elinde listesi olan vermek istemeyebilir, yada yanlış anlaşılırım diye kimseye birşey sormak istemedim. Elbette yardımcı olan arkadaşlarım da oldu. Hemde tamamen içlerinden gelerek. Onlara ayrıca teşekkür ediyorum. İsimlerini vermiyorum çünkü bu konuyla ilgili rahatsız edilmelerini istemiyorum. Kendi çabalarımla çok fazla firma ile irtibat kurdum. Bazıları olumsuz döndü başka etkinliklere sponsor oldukları için bazıları şuursuzca instagram takipçilerimizin 40k üzeri olması gerektiğini yazdı. Ben şimdiye kadar hediye ettiğim ürünlerle 100kyı geçecek takipçi alırdım. Ama benim amacım instagram değil. Ben Blog yazıyorum. İnstagram sadece blogumun sosyal medya hesabı. Firmalardan ürün isterim, yollarlar diye gidip bazıları gibi takipçi satın almadım, almayacağım. Etkinliğime katılan herkeste bu bilinçteki insanlar. Bunu kavrayamayan firmaların, saçma sapan insanları sosyal medyalarının başına geçirmesini çok görmüyorum. Bilinçli bir firma ileriye dönük bakar. 5 yıl sonra kimse o instadaki sizin fotonuzu hatırlamayacak. Ancak blogda yazılan yazılar okunmaya devam edecek.

Bu çıkardığım listede takip ettiğim tüm firmalar vardı. Tek tek internet sitelerine girip info yada pazarlama mail adreslerine mai attım. Uzun zaman alan bir iş oldu. Arada aklıma sonradan gelenlerde oldukça onlarada attım. İlk etapta instagramdan hiçbir firmaya yazmadım. Etkinlik tarihi yaklaştıkça ulaşamadığım firmalara instagramdan ulaşmaya çalıştım. Başarılı olanlarda oldu hiç yazdıklarımı görmeyende.

Dönüş yapan firmalardan inceleyip döneceklerini söyleyende oldu, hemen istediğim sayıda ürün gönderen de oldu, Nisan ayında tekrar yazmamı isteyende oldu, katılacağını yazan, nisan sonu ürünleri göndereceğini söyleyende oldu. Bu firmaların arasında 7-8 tanesi varki ilgilerine hayran kaldım. Kişiye özel ürünler olması için cilt ve saç tiplerini arkadaşlara tek tek sorup listeleyip mail attığım firmalarım var. Çok çok teşekkür ediyorum bu güzel çalışma için kendilerine. İsim vermeyeceğim burada çünkü malesef bazı insanlar, o firmaları gereksiz oyalayacak, ürün istemeye kalkacak falan biliyorum. Şimdiye kadar hiçbir firmadan kendim için ürün istemedim. Gönderenler hep kendileri bana ulaşarak gönderim yapmış firmalardır. Bunuda belirtmek istiyorum. 

Etkinlik Mekanı Seçimi

Tüm bu yazışmalar, telefon trafiği devam ederken etkinlik mekanı ayarlamasına geldi sıra. Eskişehir'deki arkadaşlarla nerede yapabiliriz diye çok konuştuk. Eskişehir 2 Üniversitesi olan genç dinamik bir şehir. Her an yaşayan bir kent. Yaş ortalaması oldukça düşük. Bu sebeple hafta sonu merkezi biryerde, cafe tarzı yerlerde yapmak çok zor olacaktı. Yada yapabilecektik ama benim istediğim profesyonellikte olmayacaktı. Bize özel ayrılmış bir alan gerekiyordu. Cafede masaları 16 kişiye dizip bizi oturtmakla olacak iş değildi. Çünkü mekanın geri kalanında insan olacaktı. Öyle kalabalık bir ortamda ne ben nede gelen arkadaşlar raha edemezdi. Ayrıca sunum yapmak isteyen firmalarımız vardı. özellikle sunuma gelen firmalardan çoğunun ürünleri çok özeldi. Ve mutlaka tanıtılması, anlatılması gerekiyordu. Ki etkinlik sırasında yapılan sunumlar arkadaşların çok hoşuna gitti. Oldukça da faydalı oldu. Ne kullanacaklarını, ellerinde tuttukları ürünün önemini kavramış oldular. Aslında çok daha büyük çaplı tanıtımlar olabilirdi zaman yeterli olsa idi. Nitekim bu açıdan mekan olarak otelin en uygun seçenek olduğuna karar verdim.

Etkinlik sonrası tarihi Odunpazarı'nı  gezme düşüncesi hasıl olduğundan Odunpazarındaki Konak Otellerin uygun olacağına karar verdik. O gün oradaki 3 Konak Otele gittik sevgili Nihal Tekin ile birlikte. Birinde olmasını çok istedik ama olumlu dönüş olmadı. Çünkü sanıyoruz ki haftasonları yoğun geçiyor ve oradan kazanacakları parayı gözden çıkaramadılar ve blogger etkinliği mantığından haberler yok. Biz anlatsakta Eskişehir'de alışıldk birşey olmadığı için dikkate almadılar. 2. Gittiğimiz konak konuyla ilgilendi ancak 6 Mayıs tarihinde Nişan organizasyonları olduğu için uygun olmadı ve bizi Paşa Konağı Otel'e yönlendirdi. Ebru hanımla görüşmemiz sonucunda bana hafta için de haber vereceğini söyledi. ve o günkü Otel arayışımızı bitirdik. Çünkü bu konaklardan birinde olacağına inandık. Daha sonra Paşa Konağı olumlu dönş yaptı. Ama konaklama olması durumunda müsade ettiler. Burada büyük risk aldım aslında. Çünkü hernekadar geleceğim kalacağım dense de çok katılımlı organizasyonda eğer parayı önden almıyorsanız ekilme durumunuz olabiliyor. Otelden aldığım fiyatları arkadaşlara iletip katıp kalmayacaklarını bana bildirmelerini istedim. Ona göre oda rezervesi yapmamız gerekiyorduç Konağın Kapasitesi 20 Kişi olduğundan önceden mutlaka rezerve yapmak gerekyordu. Kesin dönüş yapan arkadaşların adlarını otel giriş çıkış tarihlerini konağa bildirdim. Ve bizim için odalar ayırtıldı.

Sonrasında etkinlik tarihimiz yaklaştığında gelemeyeceğini bildiren arkadaşlar oldu. Onlarında aramızda olmalarını çok isterdim elbette ama aniden gelişen olaylarla böyle oldu. Kısmet böyleymiş. 

Tabi bu durumda otel rezervasyonu iptal olacak kişilerde oldu. Bu kısım beni çok yordu ve strese sotu diyebilirim. Çünkü benim rezervemle gelen konaklama taleplerini otel geri çevirmişti. Ve tekrar rezerve olmaması durumunda cebimden ödeyecektim. İptaller sonrasında etkinlik sayımız firmalara 16 bildirildiği için zaten çok sevdiğim ve etkinliğimde olmaları istediğim ama belli bir sayının üzerine çıkamadığım için sonraki etkinliğimde çağırırım dediğim güzel insanlara teklif götürdüm. Tarihi uymayanlar oldu, çocuğu bırakamayanlar. Ama biliyorumki gönüllerimiz onlarla da birdi. Listemin son hali artık netleşmişti. Konaklamalarda birkaç değişiklik yaşadık bu sürede. Ama sonunda herşey yolunda gitti. Keşke gelen her arkadaşım kalabilseydi. Biz kalanlarla çok keyifli zamanlar geçirdik sonrasında.

Bu arada Pastamıza sponsor olacak butik pastacılarla konuştum ama olumlu olmadı. Günlük hayatımda oldukça koşturmacalı olduğundan çoğu ile yüzyüze görüşemedim. Etkinlik pastamızın üstüne kendi logomu baskı yaptırdım. Tabiki cebimden ödedim. Kıyafet sponsoru aramadım çünkü istediğim gibi bir elbiseye burada kimse sponsor olmak istemeyecekti. Bu mantık bu şehirde oturana kadar bu ihtimal zor. Belki konsept farklı olsa bir ihtimal bulabilirdim. Elbisemi, ayakkbılarımı kendim aldım. Bu bilgileri de etkinlik yapacaklara fikir olur diye paylaşmış olayım. Konsepte uygun süslemelerimiz ve taçlarımız olsun istedim. Onları da cebimden yaptırmayı göze almıştım. Eğer Tuğba hanım teklifime evet demeseydi tabiki. Tüm süslemeler çok güzel ve yerindeydi. Abartıdan hoşlanan biri değilim. Herşey çok güzeldi bence. 

Eskişehire özel bazı şeylerin etkinliğimizde sponsor olmasını isterdim ama olumlu yanıt almadım. Bir met helvası, lüle taşından takı veya süsler, camdan yapılma takılar vs hoş olurdu diye düşünüyorum. İnşallah bu etkinlik örnek olsun ve ileriki dönemde Eskişehir'e özel firmalarımızda sponsor olarak kendi tanıtımlarını yapsınlar.

Sponsor olacağını söyleyen ama sonra dönüş yapmayan firmalar:

Son olarak katılacağını söyleyip katılmayan bir, iki firmaya sitem edeceğim. Çünkü katılmayacağını söyleyen firmalara saygım var. Onlar baştan belli etmiş oldular. Odak Parfümeri bir Eskişehir firması ilk yazdığımda severek katılacaklarını söylediler. Eskişehir'li bir blogger etkinliğinde olmaktan mutlu olacaklarını hatta o gün ürünleri kendileri getirip aramızda bulunacaklarını yazdılar. Etkinlik tarihi yaklaştığında defalarca mail atmama rağmen dönüş alamadım. Şehir dışından buralara kadar gelen özenle hazırlık yapan firmaları görünce Odak parfümeri adına üzüntü duydum. Benim kaybettiğim birşey yok ama siz benim ve bu durumu bilne pek çok kişinin güvenini kaybettiniz. Hemşehrilinize bunu yapmış olmanız ise ayrıca üzüntü verici. Kenton aynı şekilde mailime olumlu dönüş yapıp, ürünlerin adresime gönderileceğini yazıp, sonrasında attığım hiçbir maile cevap vermedi. Baştan katılmayacağınızı yazabilirdiniz. Bundan doğal bişey yok. Ama bu yaptığınız firma adına çok üzücü ve saygısızca. Durance bir paket hazırlayacaklarını ve Nisan'ın son haftası göndereceklerini yazdı.Son haftaya girdiğimizde mailler attım haftasonuna kadar elimde olacağını yazmışlardı. Ben cuma günü hazırlık telaşındayken kargo gelmiş. Eğer kargoyu ben alsaydım geri gönderirdim direkt. Kocaman bir kutu ama içinde sadece herkese birer adet üzerinde durance yazan lavanta zarfı vardı. Bu kadar firma özenip ürünleri ile katılırken Bu zarfları dağıtamayacağımı yazdım kendilerine. Çünkü bana paket hazırlarız denmişti. Ayrıca Nisanın son haftası değil artık hazırlıklarım bittiğinde geldi kargo. İstedikleri takdirde kargoyu iade edeceğimi yazdım mail attım. Ama cevap gelmedi. Öylece bir köşede duruyor. Durance kocaman bir firma ben yakıştıramadım.

Etkinlik sonrasını anlattığım yazım yakında yayında olacak. Takip etmeyi unutmayın. Umarım keyifli bir yazı olmuştur. Herkese sevgiler...

Mayıs papatyaları blogger etkinliği pudra kokusu ile mayıs papatyaları eskişehir blogger etkinliği blogger etkinliği nasıl yapılır blogger etkinliği hazırlık aşaması eskişehirde bir ilk eskişehirin ilk blogger etkinliği blog yazarları eskişehirde buluştu pudra kokusu etkinlik pudra kokusu blog gözde ilter gözde beytaş ilter blogger etkinliği sponsorlukYORUMLAR (2)   Onay Bekleyen (1)
nilgün aydın 3 yıl önce
Çok güzel bir etkinlikti, bir de yağmur yağmasaydı. Emeklerine sağlık canım tekrar...
Yönetici Cevabı:
  rica ederim canım. iyiki geldin.
Şafak Karadeniz Kilimcigöldelioğlu 3 yıl önce
Herşeyi çok detaylı yazmışsın, başarılarının devamını dilerim Gözdecim sevgiler
Yönetici Cevabı:
  Teşekkürler ederim canim. İcimden geldigi gibi yazdim. Çok öpüyorum.
YORUM YAZ  


guvenlik

  Editörün Seçtikleri

  Çok Okunanlar  Facebook'ta Biz

Abone Listesine Kayıt Olmayı Unutmayın

Abone Listesine Kayıt Olmayı Unutmayın TARAFSIZ SATINALMA REHBERİ
Bumerang - Yazarkafe
Yemek Tarifleri Bloglar Yarışıyor Blog Etkinliği / Ödüllü Yarışma