Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi
22.07.2016 16:55 tarihinde Pudra Kokusu Gözde İlter tarafından eklendi.
4913 defa okundu.

Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Yeni doğan kedinin sütten kesilene kadar olan dönemdeki bakımı ve beslenmesi


Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Merhaba,

Blogda ilk defa farklı bir konu ile beraberiz. İnstagram takipçilerim bilirler evde 2 kedimiz var. Biri 15 aylık Scottish Straight diğeri 3,5 aylık British Shorthair 2 dişi kedi. Büyük olan kedim Lokum hanım 3. kızgınlık dönemine girince çiftleştirmeye karar verdik. Bebek kedi sevelim ve kızımız da anne olsun istedik. Çiftleşme, hamilelik dönemi ve doğum hakkında ayrıca bir yazı yazmak istiyor oraları şuan için atlıyorum.

Doğum bittiğinde 7 adet yavru dünyaya gelmişti. (Bu arada her birinin göbek bağını ben kestim temizledim) Normalde 7 canlı yavru doğum pek görülen birşey değil. Genelde 3-5 arası oluyor.

Bir anne kedinin 8 memesi var. Ön kol altındakiler emmesi zor olduğundan pek faal olmuyor ve diğer memelerin başlarına göre bu memelerin uçları daha ufak ve emmesi güç. Yavrular 74 gr ile 96 gr arası dünyaya geldiler. Normal standartlarda diyebiliriz. Kan şekerlerinin düşmemesi için en kısa sürede anneyi emmeye başlamaları gerekiyor. 

Fazla sayıda doğumun olması pek çok zorluğuda beraberinde getirdi. Normalde doğal seleksiyona bırakılsaydı bu 7 yavrudan büyük ihtimalle sadece 4'ü hayatta kalabilirdi. İlk 3 günde diğerlerini kaybetmiş olurduk. Sıkıntı şu ki bebekler koltuk altındaki memeleri pek ememediklerinden geriye 6 meme kalıyor. Karın sarkmış olduğundan Anne emzirmek içn yan yattığında yattığı taraftaki meme başları altta kalıyor ve yavrular emme içgüdüsü ile bulduğu ilk memeye yapışıyor. 7 yavru aynı anda kendi hallerinde asla ememiyorlar. Altta kalan memelere ulaşamadıklarından boşta kalan bebek emmekte olanı ittirerek memeden ayırıyor. Bir kavga, dövüş, yaşam mücadelesini izliyorsunuz. Durum böyle olunca ben geceleri de dahil her 2 saatte bir alarm kurarak bebekleri memeye dizmek için kalktım. Her kalktığımda anneyi yatırıp bebekleri birer birer alıp tüm memeleri emecek şekilde yerleştiriyordum. Tabi böyle anlatırken kolay gibi geliyor ama saftirik bebeklerin bazıları önündeki memeyi ağzına almada bile dakikalarca aranıyordu. Gözleri kapalı, yürüyemeyen, duymayan yavru kedicikler. Çok fazla doğum olduğundan, bebekler meme emerken tepişip durduğu için anne kedimiz Lokum bunalıyor ve emzirmekten kaçıyordu. Zorla yatırdığımızı biliyorum. 1 Hafta içinde her birinin göbek bağı düştü. Ben bebeklerin eşit derecede emip ememediğini anlayabilmek için mutfak tartısı ile hergün kaç gr aldıklarını takip ediyordum. Benim memeye dizmediğim 2 saatlik sürede de kendileri emmeye çalışıyorlardı ara sıra ve bu süreçte bazı kediler daha zayıf olanların ağzından meme çaldığı için onlar daha çok gelişiyor özellile 2 tanesi çok geri kalıyordu. Böyle olmayacağını 2. gün anlayıp Gimpet kedi sütü ve Beaphar kedi sütü aldım. Bu arada bunlar pahalı gelirse veya bulamazsanız marketlerden Milupa, Bebelac, Hero Baby vb. yeni doğan bebek sütü alarakta besleyebilirsiniz.

Memeye düzenli olarak dizmek dışında bu 2 kediye 3 saatte bir takviyeye başladım. Gimpet Kedi sütü 1 silme çay kaşığına 3 çay kaşığı kaynamış ve ılımış suyu karıştırarak hazırlanıyordu. İlk etapta bu şekilde hazırladığım kedi sütünü verdim. 10 gün sonra artık nekadar memeye dizersem dizeyim diğer kedilerinde aldıkları gram azalınca hepsine 4 saatte bir takviye yapmaya başladım. Bu arada sütü içirebilmek için aldığım Trixie kedi biberonunu hiçbiri ağzına almadı.

Bence çok büyük uçları var. Yeni doğan yavru kediye uygun değil. Şırınga şeklinde olanından aldım. Oda içine sütü çekme açısından hiç pratik değil. Suyu rahat çekbiliyorsunuz fakat süt biraz daha kıvamlı olduğundan hazırladığınız sütü ucundan çekemiyorsunuz. Tepeden doldurmak gerekiyor oda hiç pratik değil. Çünkü 7 kedi var. Herbirinde doldururuken elleriniz ciddi batıyor.

Ve 7 kediyi beslemek zaten 1 saatten uzun sürüyor.  Damlalık veya normal şırıngalar besleme için en pratik araçlar. Yalnız sanmayınki öyle ağzına sıkıyorsunuz herşey güllük gülistanlık kedide içiyor. Malesef o şırıngadaki sütü bitirene kadar sürekli tepiniyor, patileri ile ittiriyor ve bağırıyorlar. İçiniz zor dayanıyor o bağırtıya. Bu arada çok önemli bir nokta anne kedimiz yavru sayısı çok olunca hepsini muntazam yalayamıyordu. İnsan değilki şunu yalamıştım bu kaldı diye aklında tutsun. Dolayısı ile her beslenme sonrası annesinin yalayıp yaptırdığı çiş ve kakayı sizin yaptırmanız gerekiyor. Yoksa hayvan şişip patlayabilir çünkü henüz idrar ve dışkı kasları gelişmemiş durumda oluyor.  Ilık suyla ıslatılmış ve sıkılmış pamukla karnına ve anüs kısmına hafif hafif dairesel hareketlerle masaj yapıyorsunuz. Bu şekilde çişini ve kakasını yaptırıp uyumaya bırakabilirsiniz. Yine en önemli hususlardan biri ortamın ısısı. Eğer bulundukları yer soğuk ise sıcak su kuyulmuş termoforları havluya sararak yavruların yanına koymalısınız. Mutlaka havluya sarınki direk temas edip yakmasın. Yavru kedilerde ısı düşmesine bağlı hipotermi gelişebilir ve yavruyu kaybedebilirsiniz. Yavrular 15 günlük civarı gözlerini açıyorlar. 23-28 Gün arası ayaklanıyorlar. Ben bebekler kuma geçene kadar altlarına yatak koruyucu hasta bezlerinden serdim. Günde 3 kere falan değiştiriyordum. Bebekleri evde oğlumun park yatağının içinede büyüttüm ayaklanana kadar. Sonrasında halıyı kaldırıp odaya saldım.

Kedilerde tuvalet Eğitimi:

Kum kabına Bentonit ince taneli topaklanan kum koyup hepsini ara ara içine bırakıyordum.  Kullanığımız kum Vancat İnce taneli topaklanan bentonit pudra kokulu.

Böylelikle parke yerine hemen kuma yapmaya başladılar içgüdüsel olarak. 1 Tanesi biraz geç öğrendi; ıslandı pis gezdi habire onu silip kuruladım ama sonuçta oda öğrendi. Kaldıkları odanın temizliğine özen göstermelisiniz kumdan dolayı hergün bir iki kere süpürüp ardından sirkeli su veya özel veteniner hayvancılık dezenfektanları ile silmelisiniz. Kimyasal ürün kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü biliyorsunuz kediler kendilerini sürekli yalayan hayvanlar ve o kimyasalları yutmuş oluyorlar. 

Yavru kedilerin kuru ve yaş mamaya geçişi:

Bebekler 4 haftalık oldularında artık anne sütü dışında yaş ve kuru mamayada başlamalılar. İlk etapta zorlanabilirsiniz ama pes etmeden sürece devam etmelisiniz. Piyasada pek çok yaş ve kuru mama mevcur. bunlardan yavru kedi olanları tercih etmelisiniz. Mama olayı çok önemli bir konu. Bazı hayvan sahipleri ucuz diye aslında besin değeri çok düşük kalitesiz mamalarla hayvanlarını beslemekteler. Ben maddi durumu iyi olmayan kişilerin Evde hayvan bakmalarına karşıyım.Bunun yerine maddi durumunuz elverdikçe sokak hayvanlarına yardımlarda bulunabilirsiniz. 2 Kg'su 80 TL olan bir mamayla 2 kg'su 10 TL olan mamanın içeriğinin aynı olması söz konusu bile olmaz. Bu duruma örnek vermek istiyorum. Etin Kg'su şu dönemde 35 - 45 TL olmuşken 1 Kg sucuğu size 10 Liraya satıyorlarsa içeriğini sorgularsınız değilmi? Kediler etcil hayvanlardır. Beslenmelerinin büyük çoğunluğunu proteinler oluşturmalı. O ucuz diye aldığınız mamalar ile malesef hayvanınızı beslemek yerine sadece günü kurtarıyorsunuz. Erken yaşta ciddi iç organ problemlerine, özellikle de tuz oranı yüksek olduklarından böbrek hastalıklarına davetiye çıkarıyorsunuz. Hayvanınızı kaybedebilir, geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine neden olabilir ayrıca çok yüksek miktarlarda veteriner, klinik masrafınız olabilir.

Ben Hangi mamaları kullanıyorum?

Öncelikle kedim hamilelik dönemi boyunca Hills tuna balıklı yavru kedi maması yedi. Ben Hills kullanırken tüy dökme problemimiz hiç olmadı.  Ancak bebeklerin geçiş döneminde yavru kedi Kitten mama olmasına rağmen taneleri çok büyük geldi. Kedi yetiştiricilerinden aldığım bilgiyle tane boyutu en küçük olan Royal Canin Mother & Baby Cat mama aldım.

Tane boyutu gerçekten minnacık ve bebeklere çok uygun. Anne kedimde bu mamayı görünce diğerleri bırakıp hep onların mamasını yemeye başladı sanırım daha lezzetli geldi. Ancak şimdi bebekler evden gitti hepsi yuvalandı, royal canin mamamız bittiğinde kesinlikle onunla devam etmeyeceğim öncekine göre çok daha fazla tüy döküyor şuanda. Tabi yaşadığı hamilelik ve emzirme sürecide mutlaka etkilemiştir fakat ben mamayı mutlaka değiştirmek istiyorum.  Yine Hills Tuna Balıklı, N&D Morina Balıklı Portakallı, N&D kuzulu Yaban mersinli veya N&D Domuzlu Elmalı ya geçebilirim. Evdeki diğer Kedim Arwen küçük olduğundan yavru maması almam gerekiyor. Lokum da yavru maması yiyebilir. Yaş mama olarak Gourmet, Animonda Carny Ocean serisi, Animonda Baby pate, Animonda kitten biftekli, Royal canin kitten, hills kitten, Tomi kitten önerebilirim. Bebekler için Animonda Baby pate, Animonda kitten biftekli, Royal canin kitten, hills kitten, Tomi kitten en mantıklısı.

Royal ve Hills'in  yaş mamaları tane tane olduğundan yeni geçişte bebekler yiyemiyor iyice ezip bir çay tabağına koyup verebilirsiniz. Zaten koklayıp yalamaya başlıyorlar. Azcık alıp ağzına sürün devamı gelecek. Bazı yavrular daha geç alışabiliyor. Royal Canin Morher & Baby Cat mamayı mama kabına koyup ılık bol su ile ıslatın karıştırın. Su mamadan bulanıyor, o suyu içmeye çalışıp mamayıda yalıyorlar. Bir kaba kuru mamada koyun. Ben ağızlarına tane tane veriyordum. Başta verdiğiniz mamayı atabilirler birdaha koyun sonra birdaha... Ara ara deneyin yemeye başlayacaklardır. Tavuk haslayıp suyunu önlerine koyabilirsiniz.

İçine de kuru mamadan atabilirsiniz. Bu şekilde alışıyorlar zaten. Mamayı koyduğunuz kaplar derin olması başta bu zorlanmalarına sebep olur. Çay tabağı çok iyi oluyor bence... Zorlananlar varsa yaş mamayı iyice ezip hatta rondadan geçirip hafif ılık suyla sulandırıp koyabilirsiniz. 

Vitamin desteği:

VMP tablet çok harika bir vitamin ancak bebekler için doz ayarlaması çok zor bu sebeple bebeklerde önermiyorum.

Bunun yerine Animosol veya eczaneden alacağınız vitabiol ile bağışıklıklarına destek verebilirsiniz. 4 Haftadan itibaren her bir yavru için 0,3ml Animosol veya vitabiol içirebilirsiniz. Şırınga ile ağızlarına sıkabilirsiniz. 1 kg Civarı olduklarında artık günlük 1ml verebilirsiniz. Ben yaş mamayı güzelce yemeye başladıklarında her birinin vitaminini kendi yaş mamasına katıyordum. 

Umarım faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuştur. Görüşleriniz, deneyimleriniz benim için çok değerli paylaşırsanız çok sevinirim. Yeni yazılarda görüşmek üzere...

 

 

yavru kedi bakımı yavru kedi beslenmesi yeni doğmuş kedi annesiz kedi bakımı annesi olmayan yavru kedi buldum 3 günlük kedi nasıl beslenir kedim doğum yaptı ne yapacağım scottish straight scottish fold british shorthair hamile kedi bakımı kedilerde tuvalet eğitimi kedimi kuma nasıl alıştırırım kedii kuru mamaya nasıl alıştırabilirim hangi kedi maması kedi maması önerileri royal canin mother baby cat hangi kedi yaş mamasıYORUMLAR (0)   Onay Bekleyen (1)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın

YORUM YAZ  


guvenlik

  Editörün Seçtikleri

  Çok Okunanlar  Facebook'ta Biz

Abone Listesine Kayıt Olmayı Unutmayın

Abone Listesine Kayıt Olmayı Unutmayın TARAFSIZ SATINALMA REHBERİ
Bumerang - Yazarkafe
Yemek Tarifleri Bloglar Yarışıyor Blog Etkinliği / Ödüllü Yarışma