Kedi Bakımı - Beslenmesi ve Aylık Maliyeti
08.10.2016 18:32:37 tarihinde Pudra Kokusu Gözde İlter tarafından eklendi.
12525 defa okundu.

Kedi Bakımı - Beslenmesi ve Aylık Maliyeti

Kedi sahibi olanlar ve sahiplenmeyi düşünenler için önemli bilgiler.


Kedi Bakımı - Beslenmesi ve Aylık Maliyeti

Merhaba,

Evinde, sokakta kedi besleyenlerin ilgisini çekecek bir yazıyla beraberiz. Kedilere olan zaafımı takip edenlerden bilmeyen kalmamıştır. Zira Cattery (Kedi Evi) olma yolunda ilerliyorum. Adım atıp Cattery ismimi almış, buna göre planlarımı yapmış olsamda bu konuda öğrenecek daha çok şeyim var. Ben aceleci adımlar yerine doğru adımlar atmaya çalışıyorum. Bu çok derin bir konu ve bunu ilerleyen dönemlerde ayrıca sizlerle paylaşabilirim.

Kedi bakmanın marketten aldığınız ucuz bir mama, kum, birkaç aşıdan ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Belli bir ırkın standarlara uygun şekilde devamı ve nesillere aktarılması ile yani Cattery’lerin emek verdiği yetiştiricilik ile uğraşmıyorsanız yükünüz biraz daha hafif sayılır.

Piyasada pek çok mama çeşidi bulunsada bizler nasılki kendimiz ve çocuklarımız için herşeyin en iyisini, katkısızını almaya çalışıyorsak. Evde bizimle yaşayan artık evin bir bireyi olarak görmek zorunda olduğumuz evcil dostlarımız içinde aynı özeni göstermeliyiz.

Marketlerde satılan pek çok mama içerik ve besleyicilik açısından maalesef yetersiz. Hem fazla katkı maddesi ve tuz içeriyor hemde besin kalitesi düşük. Uzun vadede bu tarz mamaların ciddi rahatsızlıklara yol açtıkları tespit edilmi ve veteriner hekimlerin tavsiye etmediği mamalar. Fiyatlarına baktığınızda piyasadaki orta ve üst sınıf mamaların fiyatlarının çok ciddi altında rakamlarda olduğunu görebilirsiniz. Aslında buradan bir fikir oluşması gerekir. Şöyle düşünün etin kilosu 45 TL olmuşken siz sucuğun kilosuna 5-10 TL veriyorsanız, onun sizin bildiğiniz etten olmadığı aşikardır.

Kediler etcil hayvanlardır. Evet besinlerinde et dışında şeyler yer alsada bu besinler çok az bir miktarını oluşturur.  Ben evde kendim yapar yemeklerden veririm ile kedi beslenmez maalesef. Sürekli et ile beslemeye maddi güç gerekir. Ki ayrıca sürekli yaş beslenme diş problemlerine sebebiyet verir. Yedikleri kuru mama sayesinde dişleri üzerindeki tartarlar daha az oluşur. (Veteriner hekimimimden aldığım bilgidir.)

Yetişkin bir kedi ayda ortalama 2-3 Kg civarında kuru mama tüketir. (Premium mamalardan bahsediyorum. Çünkü besin değeri düşük market mamalarında tüketim daha fazladır. Bunun nedeni düşük besin değerleridir. Hayvan doymak için daha çok yeme ihtiyacı duyar.) Kediniz için alabileceğiniz orta ve üste sınıf mama fiyatları 1,5 - 2 kg üzerinden konuşursak 75 TL civarından başlar. 10 Kg’lık büyük paketler alarak daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Böylelikle aylık mama maliyetinizi 50 TL civarına çekebilirsiniz.

Bazı mama markaları verebilirim. Bunlar orta ve üst sınıf mamalardır.

Royal Canin, Hills, Proplan, N&D, Acana, Orijen

Kum olarak en çok kullanılan ve tavsiye edilenler bentonit topaklanan kumlardır. Bunlar kediniz idrarını yaptığında, ıslanan bölge topaklanarak bir araya gelir. Size de sadece bir kum küreği ile onu almak kalır. İdrarın değmediği kumlar topak dışında kalacağından küreğin elek kısmından alta düşer siz sadece topak kısmı alıp atarsınız. Bunun yanı sıra başka tiplerde kumlarda var. Benim tavsiyem bentonit ince taneli topaklanan kumlar kullanmanız. Bu kumlarda markaya göre çok farklı fiyatlara ve kalitelere sahipler. Topaklanmanın iyi olması ve kumun fazla toz içermemesi öncelikle dikkat ettiğim konulardan. Aylık en az 35-40 TL civarı da kuma harcarsınız.

Gelelim bu güzel dostların veteriner masraflarına. Belli dönemlerde yapılması gereken aşılar var. Bunlar hem evcil hayvanımızın hemde bizlerin sağlığı açısından çok önemlidir. Kediniz yavru iken ilk aşılamalar üst üste gelecek ve masraflı olacaktır.

Yukarıdaki aşı takvimi alıntıdır.

Örneğin 1 Ocakta kedimizi sahiplendik:

1 Ocak: İç parazit 40TL, dış parazit 40TL (3 ayda 1) 1Nisan – 80TL, 1Temmuz – 80TL, 1Ekim – 80TL

15 Ocak: 1.Karma 55TL,  (Yılda Bir)

25 Ocak: 1.Lösemi 55 TL (Yılda Bir)

31 Ocak: 2.Karma 55TL

11 Şubat 2.Lösemi 55TL

21 Şubat Kuduz 55TL (Yılda Bir)

Yani Kediyi sahiplendiğiniz yıldaki aşı maliyeti ortalama

İç Dış Parazit 3 ayda bir yapıldığında 320 TL

2Karma aşı 110TL

2Lösemi aşısı 110TL

1Kuduz Aşısı 55TL

TOPLAM: 595 TL

2.Sene ve sonraki her sene 1 Lösemi ve 1 Karma aşı eksik olacağından 485TL olacak.

12 Aya bölersek kedimiz hiç hastalanmazsa (ki oda bir canlı nasıl biz hasta olup doktora gidiyorsak oda hastalanacak ve 15 sene bizimle yaşayacağını düşünürsek yaşlanmaya başladıkça rahatsızlıklarda artacak. Sigortasıda olmadığına göre ciddi masrafları olacaktır.) ayda 50 TL aşı parası veririz. Bu ortalama bir rakamdır. Büyük şehirlerde aynı aşı ücretleri semtine göre 2 katını da bulabiliyor.  Bir ayda mama, kum ve aşı parası maliyeti bize ortalama 160 TL yapacak. (2016)

Tabiki bu çıplak bir masraf. Eğer kedinize iyi bakmak istiyorsanız ona Tüy yumağı önleyici malt almalısınız. Malt ne işe yarar? (35-45TL)

Kedinizin beslenmesini çeşitlendirmek onu ödüllendirmek için haftada bir kaliteli bir yaş mama verebilirsiniz. (20TL) Deri ve tüy sağlığı için vitamin, mineral kullanmalısınız. (35-70TL) Göz bakımı, akıntı ve koyu lekeler için göz solüsyonu, kulak temizliği için kulak bakım solüsyonu, ağız ve diş sağlığı için ağız bakım suyu, banyosu için şampuan vs. derken bu maliyet iyice yukarılara tırmanıyor. Kediye iyi bir bakım için harcanması gereken aylık miktar kendi deneyimlerimden söylüyorum mama+kum+aşı+malt+vitamin=200-300 TL minimumdur. 150-200TL’den az harcayan bir insan o canlıya yeterince bakamıyordur. Bu çok net.

Catteryler ırkın devamı ve iyi bir yetiştiricilik için çok daha büyük miktarları harcamaktalar. Dünya ve Türkiye çapındaki yarışmalara katılabilmek, uzman hekimlere kedilerini gösterebilmek için kedi başına ödenen rakamlar, dernek kayıt ücretleri, şecere çıkarma maliyetleri düşünülünce oldukça masraflı.

Eğer bir kedi sahiplenmek istiyorsanız bunun geçici bir heves olup olmadığını iyi tartmanız gerekiyor. Onların bir canlı olduğunu, onlarında psikolojilerinin olduğunu, onlarında maddi manevi ihtiyaçları olduğunu, eve alıştıktan sonra dışarıda yaşayamayacaklarını, onlarında bizler gibi hasta olabileceklerini ve en önemlisi hep bir bebek gibi olup asla yanınızdan ayıramayacağınızı, yalnız bırakamayacağınızı iyi idrak etmelisiniz. Kediye alerjiniz varsa, tüyü dökülürmü diye pipirikleniyorsanız sakın sahiplenmeyin, almayın. Yeri geliyor poposuna bulaşırdığı kakayı siliyorsunuz. Bunu yapabilecek misiniz? Tüm bunların yanında eğerki maddiyatınız aylık 200 TL gibi bir rakamı ayıramayacağınız durumda ise lütfen günahına girmeyin. Şartları daha uygun kişilere sahiplendirilme yapılabilmesi için uğraşabilirsiniz. 

En kısa zamanda sizlerle kullandığım ek besin takviyelerini görselleri ve ne işe yaradıklarını anlatacak şekilde paylaşacağım. Ayrıca kedi sahipleneceğinizde almanız gereken malzemeler hakkında da bir yazı yazacağım. Takipte kalın. Yavru kedi bakımı ve beslenmesi hakkıında bilgi için Burayı Tıklayınız.

Umarım faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuştur sizler açısından. Hatam varsa affola. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

kedi bakımı kedi beslenmesi kedi bakımı zormu kedinin maliyeti kedinin aylık gideri kedi aşı takvimi yavru kedi bakımı kedi maması kedime hangi mamayı almalıyım en iyi kedi mamaları royal canin n&d kedi maması gimcat malt gimpet malt bentonit kedi kumu kedi kumu kedi aşı maliyetleri cattery kedi evi kedi yarışması kediler nekadar mama yer kediler ne kadar mama tüketir kediler çok tüy dökermi kedi ek besin yaş mama evde kedi beslemenin aylık maliyeti bir kedinin aylık masrafıYORUMLAR (6)   Onay Bekleyen (1)
kedici 8 ay önce
kedi cins değilse aşı masraflarları düşermi ? iç dış parazit vb..
Yönetici Cevabı:
  Hayır düşmez. Aşı fiyatları il ilçeye göre değişmekle beraber veteriner hekimleri odasının belirlediği taban fiyattan az olmaz. Yazıdaki aşı fitları güncel değil şuan da karma 95 olmuştu mesela.
Esra Çakmak 2 yıl önce
Col guzel ve faydalı bir yazi hazirlamissiniz, teşekkürler
Elifsude 2 yıl önce
Bnim babamin arkadasinin kedisi doguruyor birini bize vericek 15-20 gunluk iken. alacagiz asilarinin tamamini yaptirmazsak. bir sorun olurmu?biz onceden bir kedi bakmistik ve hicbir asisindan haberimiz yoktu ve 4-5 yil yasadi ondan sonra onu sahiplendirdik yani o asilar olmasada bir sorun olmaz diye dusunuyorum tabikide ic dis parazit asilari yaptirilacak ama diger asilara cok gerek varmi bunu ogrenmek istedim cevaplarsaniz sevinirim.
Yönetici Cevabı:
  Öncelikle 15-20 günlük bir yavru anneden ayrılırsa ölür. Bunu yapmak vicdansizliktir. Gözleri dahi 15 günde açılıyor. Bir yavru kedinin anneyi en az 2,5- 3 ay emmesi gerekir. Bağışıklık sistemi ancak bu şekilde sağlam olur. Ayrıca 40 günden önce kuru mama bile yiyemez kediler. Aşılama da kedilerde cok onemlidir. Ic dis parazitler kedinin sağlığı kadar bizim sagligimiz açısından da cok onemli. Bunun dişinda karma asi çok önemlidir. Mutlaka günü geçirilmeden uygulamalı. Bir-çok virüse karşı bağışıklık kazanmış olur. 2 ayi dolduğu gibi yapılması gerekir ve 21 gün sonra pekiştirme için 2. Dozu yapılır. Sonrasında senede bir yapılması yeterli. Maddi acıdan bunları karşılayamayacak hickimse de kedi sahiplenmemeli. Oyuncak degiller. Ömür boyu bakmak üzere sahip olunmali.
Yaren 3 yıl önce
Ben 12 yaşımdayım ve çok kedi bakmak istiyorum ama ailem izin vermiyor annem ve babam işe gidiyor bende okula ve kedi birkaç saat yalnız kalabilir ailemin izin vermesi için ne yapmalıyım
Yönetici Cevabı:
  onlara scottish ve british kedileer göster çok evimliler bir araştırsılar ve çok iyi huylular
Ali kemal 3 yıl önce
Merhaba. Biz kedi almak istiyoruz 5 kişilik aileyiz ve en küçüğümüz 9 yaşında. Aylık ortalama 100 150 Tl arası fiyat ödeyebiliriz. Kedi yaz boyu evde yalnız kalmaz okul açıldığında işe 1-1.5 saat arası yalnız kalır. Biz yanındayken enerji ve oyuncu ancak biz yokken evde sakın duracak bir kedi arıyoruz. Bize ne önerebilirsiniz ?
Yönetici Cevabı:
  Scottish, Britishler ev ortamına çok uyumlu kediler. Ancak bakımları masraflıdır. Nasıl bizler hastalanıyorsak onlarda aman zaman problemler yaşayabilir İyi bir bakımla bunu minimum ttabilirsiniz. Aylık mama ve kum masrafı 100-150 arası tutacaktır. Ama aşı, malt vitamin derken bu masraflar çoğalıyor. Aylık 100 tlye hiç bir kediye iyi bakılmazz. Hayvanın ömrünün ve sağlığının iyi olması için belli kalitedeki ürünler kullanılması aşıların düzenli yapılması şart. En dayanıklı kediler sokak kedileri. Sokak kedisi, ankara kedisi, alabilirsiniz
kırık şemsiye 4 yıl önce
sanırım en iyi bilgilendirme bana oldu :) Kupa sağolsun sömürüyor beni :)
Yönetici Cevabı:
  canım çok sevindim faydalı olduysam ne mutlu. paylaşacağım daha çok şey var. Ek besinler, yaş mamalar, vitaminler vs. Çok öpüyorum. Kupa'yı da seni de.
YORUM YAZ  


guvenlik

  Editörün Seçtikleri

  Çok Okunanlar  Facebook'ta Biz

Abone Listesine Kayıt Olmayı Unutmayın

Abone Listesine Kayıt Olmayı Unutmayın TARAFSIZ SATINALMA REHBERİ
Bumerang - Yazarkafe
Yemek Tarifleri Bloglar Yarışıyor Blog Etkinliği / Ödüllü Yarışma